Передплата на газету Приватний підприємець на 2024 рік

Рассылка новостей




20.05.2009

Усі до суду

Обґрунтування незаконності ухвалення постанови КМУ від 14.04.2009 р. № 366, що змінила з 1 травня 2009 року розмір страхових внесків до Пенсійного фонду для підприємців-спрощенців, читачам „Частого предпринимателя» надав Борис Навроцький – заслужений економіст України, кандидат економічних наук, доцент, радник податкової служби першого рангу, голова ради Дніпропетровського територіального відділення Асоціації платників податків України.

Останнім часом значний резонанс у підприємницьких колах викликала постанова Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2009 року № 366 «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами – суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування».

Зазначена постанова зобов’язала фізичних осіб – суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), сплачувати за себе та членів їхніх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, страхові внески, з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, у розмірі, не менш як один мінімальний розмір страхового внеску за кожну особу.

При цьому не має значення, що фізична особа – підприємець, як і члени його сім’ї, уже можуть бути: пенсіонерами, які не планують і не бажають звертатися за перерахунком пенсії; громадянами, які працюють і на заробітну плату яких за місцем їхньої роботи нараховуються страхові внески або ж просто мають достатній трудовий (страховий) стаж для того, щоб по досягненню пенсійного віку претендувати на пенсійне забезпечення і т. п.Пенсійний фонд України встиг не тільки підрахувати суму коштів, які надійдуть до його бюджету внаслідок упровадження цієї постанови, але й роз’яснив порядок сплати страхових внесків фізичними особами – підприємцями та подання ними звітності.

У засобах масової інформації з цього приводу уже було немало публікацій. Більшість із них сходяться на тому, що постанова відповідає Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і, незважаючи на те, що вона таки суперечить Указу Президента України № 727/98 від 03.07.1998 р. "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів підприємницької діяльності», потрібно платити.

Однак виникає сумнів: а чи дійсно постанова № 366 відповідає нормам чинного законодавства й чи дійсно фізичні особи – підприємці, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), повинні за себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, доплачувати за кожну особу страхові внески до встановленого мінімального їхнього розміру?

На перший погляд, нібито так.

Водночас Закон України № 1058-IV тільки делегує Кабінетові Міністрів повноваження вносити пропозиції про розмір страхових внесків – і то, разом із проектом Закону про Державний бюджет України на наступний рік (п. 2 ст. 18), а не уповноважує його встановлювати їхній розмір. Серед поточного року і поготів.

Окрім цього:

Є Указ Президента України № 727/98, яким зобов’язані керуватися у своїй діяльності фізичні особи – підприємці, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований або єдиний податок). Статтею 2 якого не тільки визначено розмір єдиного податку й порядок його розподілу між бюджетом та фондами, але й встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності – фізична особа, яка сплачує єдиний податок, звільняється від обов'язку нарахування, відрахування та перерахування до державних цільових фондів зборів, пов'язаних із виплатою заробітної плати працівникам, які перебувають із ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї.

Стаття 6 взагалі визначає перелік податків і зборів (обов'язкових платежів), що не сплачуються суб'єктом малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, серед яких – збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Я розумію, що в Указі № 727/98 мова йде про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а в постанові № 366 – про страхові внески.

Але є ст. 24 Закону України № 1058-IV, яка передбачає, що коли сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою:

ТП = Св : В,

де ТП – тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св – сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць;

В – мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Тобто законодавець урахував особливості сплати внесків до Пенсійного фонду фізичними особами – підприємцями, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований або єдиний податок) і передбачив зарахування до їхнього страхового стажу періоду, пропорційного розмірові сплачених страхових внесків.

Зрештою, є ст. 19 Конституції – Основного Закону України № 254к/96-ВР від 28.06.1996 р., згідно з якою правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

На скільки мені відомо, постанови Кабінету Міністрів України до законодавства не віднесено. А можливо для постанови № 366 зробили виняток? Чого тільки не буває, або не може бути в нашій державі!

Що робити фізичним особам – підприємцям, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований або єдиний податок) у ситуації, яка склалася?

Зрозуміло, давати поради дуже просто, особливо коли самому не доводиться їх виконувати.

Разом з тим:

По-перше, необхідно об’єднуватися й усіма можливими способами домагатися скасування постанови № 366. Такий досвід уже є. Живим прикладом можуть слугувати недавні події навколо податку з власників транспортних засобів.

По-друге, масово звертатися до судових органів за захистом своїх порушених прав.

З урахуванням викладеного алгоритмом вашого захисту може бути таке:

1. Закон України № 1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не передбачає права Кабінету Міністрів України запроваджувати розмір страхових внесків до Пенсійного фонду України.

2. Постанова Кабміну України № 366 від 14 квітня 2009 р. «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами – суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування» не є законодавчим актом. Відповідно до ст. 19 Конституції України від 28.06.1996 р. ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

3. Фізичні особи – суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, у своїй діяльності керуються нормами Указу Президента України № 727/98 від 03.07.1998 р. "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів підприємницької діяльності» та сплачують платежі в розмірах, визначених ст. 2 цього Указу. При цьому, вони не порушують Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

 

  • Відповідно до п. 1 ст. 14 вони, як роботодавці, є страхувальниками й сплачують страхові внески в установленому розмірі.

     

  • У зв’язку зі сплатою страхувальниками за застрахованих осіб, відповідно до ст. 2 Указу Президента України № 727/98 від 03.07.1998 р. "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів підприємницької діяльності», страхових внесків менших, ніж мінімальний страховий внесок, до їхнього страхового стажу, згідно зі ст. 24 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зараховується період, пропорційний розмірові сплачених страхових внесків.

    Источник: www.chp.com.ua
    На правах рекламы

    Вы ищете помещение? - недвижимость Киев, у нас вы найдете все: квартиру, студию, офис.

 

Additional Info

  • Размещение в RSS:: нет

Поделиться:

Новий номер!

  • Звітуємо/сплачуємо податки за І квартал 2024 року
  • Річна звітність загальносистемника: заповнення додатка Ф2

Детальніше...

Мы на Facebook

Популярне